SYSTEMOWE ROZWIĄZANIA HYDROIZOLACYJNE

Taras jest miejscem, które idealnie nadaje się do popołudniowej relaksacji przy książce, spotkania towarzyskiego przy kawie lub do zorganizowania grilla. Jest to element konstrukcji budynku, w którym czujemy się jak w domu, pomimo tego, że jesteśmy na świeżym powietrzu. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej jakości tarasu. To z kolei nie jest łatwe, ponieważ konstrukcja jest poddawana działaniu wody, śniegu czy różnych temperatur. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Jak przeciwdziałać działaniu wody na taras?

Profilaktyka jest zwykle skuteczniejsza od wykonywania napraw. Z tego powodu od tego tematu rozpoczniemy i dopiero później przedstawimy eliminowanie powstałych już zagrożeń. Woda jest z kolei potężnym żywiołem, który wymaga odpowiedniego przeciwdziałania. Jak zabezpieczyć taras przed działaniem wody? Absolutne minimum to wykonanie hydroizolacji.

Hydroizolacja na tarasie

Izolacja powinna odpowiednio przylegać i z tego powodu pracę rozpoczynamy od wyczyszczenia powierzchni i gruntowania. Pozwoli to zabezpieczyć taras oraz zwiększyć przyczepność kolejnej warstwy. Ważnym elementem jest dobranie wysokiej jakości taśmy, którą wkleimy we wszystkie naroża, dylatacje oraz połączenia z profilami okapowymi.  Najlepiej, jeśli taśma dodatkowo sama w sobie stanowi ona element hydroizolacyjny a nie tylko wzmocnienia. Ważnym elementem jest dobór odpowiedniej hydroizolacji, ponieważ to jej jakość będzie determinować skuteczność całej warstwy. Inaczej wygląda dobór izolacji na balkony a inaczej na tarasy nad pomieszczeniami. W tym drugim przypadku należy skupić się na poszczególnych warstwach które nie tylko zabezpieczą przed wodą opadową ale i skutecznie odprowadzą parę oraz skroplinę kondensacyjną wytwarzającą się poprzez różnice temperatur w warstwach tarasu.

Co zrobić w przypadku przeciekającego tarasu?

Najważniejszym elementem w tej sytuacji jest wyeliminowanie problemu cieknącej wody. Jak najskuteczniej to zrobić? Skutecznym rozwiązaniem okazuje się wykonanie hydroizolacji oraz odpowiednie jej zaaplikowanie. Hydroizolacja, taśma i membrana to doskonałe materiały do tego typu zadań. Należy zawsze pamiętać, aby rozpocząć pracę od gruntowania podłoża w ten sposób zdecydowanie poprawiając przyczepność mas izolacyjnych do podłoża.

Naprawa odspojonych płytek

Jak naprawić płytki na tarasie lub balkonie? Najpierw trzeba namierzyć przyczynę. Może nią być nierówne podłoże, brak zapewnienia odpowiedniej dylatacji lub zbyt gruba warstwa kleju z dużymi przerwami w których kumulująca się woda w okresach zamarzania doprowadza do odspajania okładziny. Przy doborze płytek należy unikać dużych rozmiarów oraz bardzo ciemnych odcieni. Ciemna płytka zdecydowanie bardziej  nagrzewa się przez co działają na nią większe naprężenia które klej nie zawsze jest w stanie wystarczająco utrzymać. Kolejną ważnym elementem jest odpowiednio szeroka fuga ( 5 – 6 mm ) o odpowiednim poziomie elastyczności, która spełni rolę pochłaniacza naprężeń. Po namierzeniu przyczyny łatwo będzie ją wyeliminować. Zawsze konieczne jest wykonanie izolacji podpłytkowej oraz użycie odpowiedniego kleju dedykowanego na tarasy i balkony.

Uszczelnienie tarasu

Naprawa tarasu może mieć różne formy, ale akurat wykonywanie uszczelnienia jest odpowiedzią na przeciekanie. Te tematy są więc pokrewne. Wspominamy jednak o nim, ponieważ tutaj również warto wykonać prace wcześniej. Jest to też ogólnie fragment tego, jak zabezpieczyć płytki na tarasie. Znów skutecznym rozwiązaniem będzie hydroizolacja, specjalnie dostosowane taśmy, membrany oraz grunt.

Jak możemy Państwu pomóc?

Służymy Państwu pomocą. W przypadku pytań dotyczących naszych produktów i rozwiązań systemowych prosimy o kontakt telefoniczny.

 

       

Biuro:+48 730 022 290 
Doradca techniczny : +48 730 022 002


biuro@waterblock.eu

02

Bądź z nami na bieżąco!

Subskrybuj nasze kanały i śledź nasze działania oraz dodawaj opinie :)

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE

Water Block to produkty klasy premium przeznaczone dla klientów ceniących rozwiązania na lata. Długoletnia współpraca technologów z Polski i Szwajcarii pozwoliła na stworzenie kompletnych rozwiązań systemowych dla takich elementów konstrukcyjnych budynku jak balkony, tarasy, dachy oraz fundamenty. Water Block z powodzeniem stosowany jest wszędzie tam, gdzie ważne są takie parametry, jak duża elastyczność, odporność na niskie temperatury, czy wytrzymałość na parcie wody.

Godziny otwarcia: