SYSTEMOWE ROZWIĄZANIA HYDROIZOLACYJNE

Tarasy

Taras to element konstrukcji budynku, którego zabezpieczenie  jest jednym z najtrudniejszych zadań .Wynika to z bardzo prostej przyczyny. Tarasy nad pomieszczeniami mieszkalnymi to element architektoniczny, który przyszedł do nas z południa, gdzie opady deszczu oraz zimy występują zdecydowanie rzadziej niż w naszym klimacie, a co za tym idzie solidna izolacja takich elementów konstrukcyjnych nie jest tam tak potrzebna jak w naszej szerokości geograficznej. Często też problemy z przeciekaniem tarasów to nie tylko kwestia niewiedzy inwestorów i wykonawców, ale też element ekonomiczny. Oszczędność na tym etapie inwestycji najczęściej odbija się przy późniejszych pracach związanych z usuwaniem skutków przecieków i wilgoci.

Z czego wynikają problemy z przeciekami?

Taras często występuje nad pomieszczeniem ogrzewanym, a tam zarówno w zimie, jak i w lecie, różnica temperatur pomiędzy przestrzenią na zewnątrz, a wewnątrz budynku, może wynosić nawet 50°C (+25°C wewnątrz budynku, a -25°C na zewnątrz). Powoduje to powstawanie dużych naprężeń termicznych pomiędzy poszczególnymi warstwami tarasu wynikających z różnicy temperatur poszczególnych warstw oraz ich rozszerzalności cieplnej. Jak wiemy z praw fizyki ciepło unosi się do góry i właśnie tam ma swoje ujście. W źle wykonanej hydroizolacji, ciepła masa powietrza powoduje naprężenia, powstawanie zarysowań, pęknięcia warstw posadzkowych tarasu, wywołując awarie w postaci przecieków do wewnątrz budynku i destrukcje tarasu.

Tak wygląda taras, na którym są widoczne wyżej opisane problemy:

Hydroizolacja tarasu – jak to zrobić:

Proces z wykonaniem izolacji tarasu zaczynamy od zagruntowania podłoża.  Gruntowanie potrzebne jest, aby uzyskać prawidłowy kontakt powłoki hydroizolacyjnej z podłożem.  Do tego typu prac w przypadku gamy produktów Water Block służy WB Primer. Materiał ma właściwości głębokopenetrujące, a po wyschnięciu tworzy powłokę lekko lepką, przez co materiał hydroizolacyjny doskonale łączy się z podłożem.

Następnie przystępujemy do położenia hydroizolacji. Do tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym dedykowane jest rozwiązanie hydroizolacyjne z wykorzystaniem WB Membrane, która charakteryzuje się wyjątkowo dużą elastycznością przez co doskonale współpracuje z materiałem hydroizolacyjnym WB Duo Flex. To właśnie w tym materiale zatapiamy membranę z odpowiednim zakładem około 7 do 10 cm.

Potrzebna nam będzie również taśma WB Tape Pro – Taśma to jeden z ważniejszych elementów całego systemu izolacyjnego. To właśnie w narożach oraz w dylatacjach pojawiają się pierwsze przecieki spowodowane nadmiernymi naprężeniami. Dlatego jako jedni z niewielu producentów  w kraju mamy taśmę , której parametry spełniają nowe normy DIN. WB Tape Pro jest nie tylko taśmą wzmacniającą, ale też uszczelniającą a jej szerokość zwiększona do 12 cm daje pewność dokładnego zabezpieczenia krawędzi wewnętrznych jak i zewnętrznych.

Po przyklejeniu WB Membrany i taśmy WB TAPE PRO do podłoża całość zaciągamy materiałem WB Hydroizolacja 2K. Na tak wykonaną izolację możemy albo ułożyć gres lub też zamontować wykończenie na stopkach regulowanych. Możemy też po nałożeniu warstw drenażowych zasypać kamieniem lub ułożyć trawę z rolki.

Kolejność prac:

 1. Zagruntuj podłoże WB Primer
 2. Nałóż hydroizolację WB Duo Flex zatopiając w niej  hydroizolację WB Membrane
 3. W narożach budynku oraz na ewentualnych łączeniach z okapnikami wklej taśmę WB Tape Pro
 4. Na całości zaciągnij masę WB Hydroizolacja 2K

Potrzebne materiały:

 1. WB Primer
 2. WB Duo Flex
 3. WB Membrane
 4. WB Tape Pro
 5. WB Hydroizolacja 2K

Sposób instalacji WB Membrany:

Materiały wykończeniowe:

 1. Płyty betonowe – granitowe
 2. Stopki tarasowe
 3. Kruszywo lub trawa

lub

 1. Płytki balkonowe – nie większe niż 60cmx60cm – zalecane : 30cm x 30cm klejone na WB FLEX GLUE z szeroką spoiną min. 6mm wypełnioną WB Fuga Flex.

PAMIĘTAJ !

Jeśli nie masz pewności ile potrzebujesz materiału na wykonanie izolacji tarasu, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Napisz lub zadzwoń do naszego działy technicznego.

Jak możemy Państwu pomóc?

Służymy Państwu pomocą. W przypadku pytań dotyczących naszych produktów i rozwiązań systemowych prosimy o kontakt telefoniczny.

 

       

Biuro:+48 730 022 290 
Doradca techniczny : +48 730 022 002


biuro@waterblock.eu

02

Bądź z nami na bieżąco!

Subskrybuj nasze kanały i śledź nasze działania oraz dodawaj opinie :)

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE

Water Block to produkty klasy premium przeznaczone dla klientów ceniących rozwiązania na lata. Długoletnia współpraca technologów z Polski i Szwajcarii pozwoliła na stworzenie kompletnych rozwiązań systemowych dla takich elementów konstrukcyjnych budynku jak balkony, tarasy, dachy oraz fundamenty. Water Block z powodzeniem stosowany jest wszędzie tam, gdzie ważne są takie parametry, jak duża elastyczność, odporność na niskie temperatury, czy wytrzymałość na parcie wody.

Godziny otwarcia: