SYSTEMOWE ROZWIĄZANIA HYDROIZOLACYJNE

SYSTEM WATERPROOFING SOLUTIONS

Z uwagi na umiejscowienie tarasu, jako elementu architektonicznego budynku, hydroizolacja tarasu odgrywa kluczową rolę. Pierwotnie tego typu elementy były wykonywane na południu, gdzie ilość opadów w skali roku jest znacznie niższa niż w naszym rodzimym klimacie. Także temperatury zimą są tam znacznie wyższe.

Z uwagi na charakterystykę naszej szerokości geograficznej, elementem, który determinuje trwałość tarasu, jest izolacja tarasu. W niektórych przypadkach pojawia się chęć zaoszczędzenia kosztów, które wynikają z wykończeniem obiektów mieszkalnych. Efektem tego jest wykonanie nieodpowiedniego typu izolacji. Niestety, ale w przyszłości wpłynie to na rosnącą liczbę przecieków i kosztowne prace naprawcze.

Z czego wynikają problemy z przeciekami na tarasie

W przypadku zjawiskiem atmosferycznym, które wpływa na ich trwałość, jest amplituda temperatur. Może wynieść nawet50°C (+25°C wewnątrz budynku, a -25°C na zewnątrz).To przekłada się na występowanie dużych naprężeń termicznych pomiędzy poszczególnymi warstwami tarasu. Jak wiemy z praw fizyki ciepło unosi się do góry i właśnie tam ma swoje ujście. Dlatego, niezależnie, czy jest to izolacja tarasu pod płytki, czy inny jej rodzaj, w źle wykonanej hydroizolacji, ciepła masa powietrza powoduje naprężenia. To przekłada się na powstawanie zarysowań oraz pękania warstw posadzkowych tarasu. Wywołuje to awarie w postaci przecieków do wewnątrz budynku i destrukcji tarasu. Dlatego izolacja wodoszczelna tarasu to gwarancja jego wytrzymałości.

Natomiast tak wygląda taras, na którym są widoczne wyżej opisane problemy:

Jak zrobić hydroizolacje na tarasie?

Proces z wykonaniem izolacji tarasu zaczynamy od zagruntowania podłoża. Izolacja tarasów zewnętrznych wymaga szczególnej uwagi, przez fakt na ich umiejscowienie.

Zagruntowanie podłoża przekłada się na jego lepszy kontakt z powłoką hydroizolacyjną, czyli na lepszą przyczepność. Wśród produktów Water Block, jako preparat gruntujący doskonale sprawdza się WB Primer. Dzięki temu, iż głęboko penetruje materiał, jak również temu, że po wyschnięciu tworzy lekko lepką powłokę, materiał hydroizolacyjny doskonale łączy się z podłożem.

WB Membrane – najlepsza hydroizolacja na taras

Jeśli taras znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, najlepszym rozwiązaniem jest WB Membrane. Jej główne cechy to duża elastyczność, co przekłada się na doskonałą współpracę z materiałem hydroizolacyjnym, którym jest WB Duo Flex. Membranę należy zatopić w WB Duo Flex z odpowiednim zakładem – 7 do 10 cm. Materiał ten sprawdza się także jako izolacja tarasu nad pomieszczeniem mieszkalnym.

WB Tape Pro to jeden z najważniejszych materiałów w całym systemie izolacyjnym. Naroża oraz dylatacje są w szczególności narażone na wystąpienie pierwszych przecieków, które wynikają ze zbyt dużego naprężenia. Dlatego jako jedni z niewielu producentów w kraju mamy taśmę , której parametry spełniają nowe normy DIN. WB Tape Pro jest nie tylko taśmą wzmacniającą, ale też uszczelniającą, a jej, zwiększona do 12 cm szerokość, zapewnia dokładne zabezpieczenie krawędzi wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wykonanie hydroizolacji na tarasie w ten sposób, zapewnia jej doskonałą szczelność.

Następny etap pracy to wykorzystanie WB Hydroizolacji 2K. Sprawdza się również jako izolacja zbiornika wyrównawczego i innych. Dodatkowo pozwala na wykorzystanie zróżnicowanych materiałów wykończeniowych, jak gres lub wykończenie na stopkach regulowanych. Możemy też po nałożeniu warstw drenażowych zasypać kamieniem lub ułożyć trawę z rolki.

Kolejność prac przy tarasie:

 • Zagruntuj podłoże WB Primer
 • Nałóż hydroizolację WB Duo Flex zatopiając w niej hydroizolację WB Membrane
 • W narożach budynku oraz na ewentualnych łączeniach z okapnikami wklej taśmę WB Tape Pro
 • Na całości zaciągnij masę WB Hydroizolacja 2K

Potrzebne materiały do wykonania izolacji tarasu:

 • WB Primer
 • WB Duo Flex
 • WB Membrane
 • WB Tape Pro
 • WB Hydroizolacja 2K

Materiały wykończeniowe:

 • Płyty betonowe – granitowe
 • Stopki tarasowe
 • Kruszywo lub trawa

lub

 • Płytki balkonowe – nie większe niż 60cmx60cm – zalecane : 30cm x 30cm klejone na WB FLEX GLUE z szeroką spoiną min. 6mm wypełnioną WB Fuga Flex.

PAMIĘTAJ !

Jeśli nie masz pewności ile potrzebujesz materiału na wykonanie izolacji tarasu, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Napisz lub zadzwoń do naszego działy technicznego.

Tak wygląda taras, na którym są widoczne wyżej opisane problemy:

Jak możemy Państwu pomóc?

How can we help you?

Służymy Państwu pomocą. W przypadku pytań dotyczących naszych produktów i rozwiązań systemowych prosimy o kontakt telefoniczny.

We are here to help you. If you have any questions pertaining to our products and system-based solutions, do not hesitate to call us.

Bądź z nami na bieżąco!

Stay with us on a regular basis!

Subskrybuj nasze kanały i śledź nasze działania oraz dodawaj opinie :)
Subscribe to our channels and follow our activities and add opinions :)

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

Water Block to produkty klasy premium przeznaczone dla klientów ceniących rozwiązania na lata. Długoletnia współpraca technologów z Polski i Szwajcarii pozwoliła na stworzenie kompletnych rozwiązań systemowych dla takich elementów konstrukcyjnych budynku jak balkony, tarasy, dachy oraz fundamenty. Water Block z powodzeniem stosowany jest wszędzie tam, gdzie ważne są takie parametry, jak duża elastyczność, odporność na niskie temperatury, czy wytrzymałość na parcie wody.

Water Block are premium class products designed for customers who value solutions for years. Long-term cooperation of technologists from Poland and Switzerland has allowed us to create complete system solutions for such structural elements of the building as balconies, terraces, roofs and foundations. Water Block is successfully used wherever parameters such as high flexibility, resistance to low temperatures or resistance to water pressure are important.

Godziny otwarcia

Hours opening