SYSTEMOWE ROZWIĄZANIA HYDROIZOLACYJNE

Balkon to często spotykany element architektoniczny różnego typu budynków. Z uwagi na swoje umiejscowienie, narażony jest na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Wilgoć oraz woda mogą wpływać na osłabienie struktury płytek. Gdy pojawiają się szczeliny w fudze, woda dostaje się pod płytki i tam penetruje zaprawę klejącą. Efektem tego są ubytki w wierzchniej warstwie balkonu. Dlatego niezbędny staje się remont balkonu. W jaki sposób przebiegają tego typu prace?

Remont balkonu – od czego zacząć?

O tego typu sytuacjach warto pomyśleć zawczasu. Najczęściej balkony wykańcza się przy zastosowaniu płytek ceramicznych. Desenie i wzory zmieniają się dość często. Dlatego podczas zakupu tego materiału warto kupić kilka płytek więcej. Dlaczego? W sytuacji, gdy któraś z nich ukruszy się w trakcie użytkowania, można ją w szybki sposób wymienić. W sytuacji, gdy konkretny model płytek, których użyto na tarasie, jest niedostępny, może okazać się, iż niezbędne jest skucie starej nawierzchni i ułożenie nowym. Alternatywą jest dobranie możliwie najbardziej zbliżonego modelu pod względem kolorystyki, czy struktury. Na czym polega remont balkonu w bloku i kiedy jest niezbędny?

Płytki nie trzymają się podłoża

To problem, który spotyka się stosunkowo często przy okazji powodów. Powodem odspajania się płytek od podłoża może być wpływ warunków atmosferycznych lub błędne rozprowadzenie kleju. W sytuacji, gdy woda dostaje się pod płytki, największe niebezpieczeństwo dla płytek pojawia się zimą. Wtedy też woda zamarza i zwiększa swoją objętość, przez co rozsadza ceramikę. Podczas wszelkiego rodzaju prac na balkonie, które związane są z układaniem płytek, należy bezwzględnie pamiętać o zastosowaniu kleju elastycznego.

To, jak sporo pracy trzeba włożyć w restaurację balkonu zależy od poziomu zniszczeń. Jeśli wymiany wymaga tylko kilka płytek, można się z tym uporać w krótkim czasie. Naprawa balkonu może być dość prosta, jeśli przestrzegać się będzie kilku zasad.

Uszczerbki w fudze – co zrobić?

To często spotykany problem. Remont balkonu sprowadza się wtedy do usunięcia wadliwej fragmentów, a następnie aplikacji nowej fugi, którą wypełnia się szczeliny pomiędzy płytkami. Również w tym przypadku należy pamiętać o zastosowaniu materiału elastycznego. Jeśli ubytki pojawiły się pomiędzy ścianą a stykiem tarasu bądź wokół balustrady, należy uzupełnić je przy użyciu silikonu.

Uszkodzone płytki na tarasie – co zrobić?

Luźne lub zniszczone płytki wymagają szybkiej naprawy. Uszkodzona nawierzchnia balkonu przekłada się na osłabienie jego struktury. Jeśli ceramika nie zostanie zastąpiona w szybkim czasie, może okazać się, że wkrótce coraz więcej elementów będzie wymagało naprawy. Jak wymienić płytkę na balkonie?

  • W pierwszej kolejności należy usunąć uszkodzony element
  • Następnie trzeba oczyścić podłoże, na którym znajduje się stara warstwa kleju. Należy uważać, by nie uszkodzić warstwy izolacyjnej i elementów obok ubytku
  • Gdy miejsce jest już gotowe do montażu nowej płytki, należy zastosować klej elastyczny. Przy użyciu pacy zębatej należy nałożyć go na nawierzchnię.
  • Następnie w miejsce ubytku umieszcza się płytkę i mocno dociska. Nadmiar kleju powinien wypłynąć przez szczelinę pomiędzy płytkami. Można zebrać go przy pomocy szpachelki
  • Na koniec trzeba pamiętać o spoinie, czyli fudze elastycznej. Jej szerokość powinna wynosić około 6 mm

Jak widać, wymiana pojedynczych płytek jest stosunkowo prosta. Jednak, co zrobić w sytuacji, gdy balkon jest w naprawdę kiepskim stanie?

Jak przeprowadzić gruntowy remont balkonu?

W tego typu sytuacjach, często potrzeba w naprawę balkonu włożyć trochę więcej pracy. Wynika to z faktu, iż istnieje spore prawdopodobieństwo, iż nie tylko same płytki zostały uszkodzone, ale również nawierzchnia, na której były ułożone. Dlatego prace trzeba rozpocząć od usunięcia ceramiki, jak również kolejnych warstw, aż do momentu, gdy nawierzchnia będzie nieuszkodzona.

Oczywiście, w wyniku takiego działania, na całej powierzchni balkonu mogą pojawić się nierówności. Układanie płytek na balkonie, który ma ubytki jest ryzykowne. Dlatego warto tego typu miejsca uzupełnić zaprawą betonową. Następnie całą nawierzchnię należy oczyścić i zagruntować.

Kolejny etap pracy jest bardzo ważny. Każdy balkon, czy taras powinny posiadać spadek, tak, by woda mogła z niego swobodnie spływać. Dlatego, by go wykonać można użyć masy naprawczo – wyrównującej. Nachylenie warstwy spadkowej powinno mieć od 1.5% do 2%.

Gdy spadek został wstępnie przygotowany, należy zastosować cienką warstwę zaprawy wyrównawczej. Trzeba pamiętać, iż na krawędzi balkonu znajdują się profile okapowe. Niezbędne jest pozostawienie zagłębienia o głębokości i szerokości tych właśnie profili.

Gdy nawierzchnia jest już gotowa, można przystąpić do układania płytek. Przy użyciu kleju elastycznego i poziomicy, jak też packi zębatej i gumowego młotka, należy dokładnie docisnąć płytki do podłoża. Trzeba także pamiętać o szczelinach pomiędzy nimi. Pomocne w ich uzyskaniu okażą się krzyżyki, które umieszcza się pomiędzy ceramiką.

Jak możemy Państwu pomóc?

Służymy Państwu pomocą. W przypadku pytań dotyczących naszych produktów i rozwiązań systemowych prosimy o kontakt telefoniczny.

 

       

Biuro:+48 730 022 290 
Doradca techniczny : +48 730 022 002

biuro@waterblock.eu

02

Bądź z nami na bieżąco!

Subskrybuj nasze kanały i śledź nasze działania oraz dodawaj opinie :)

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE

Water Block to produkty klasy premium przeznaczone dla klientów ceniących rozwiązania na lata. Długoletnia współpraca technologów z Polski i Szwajcarii pozwoliła na stworzenie kompletnych rozwiązań systemowych dla takich elementów konstrukcyjnych budynku jak balkony, tarasy, dachy oraz fundamenty. Water Block z powodzeniem stosowany jest wszędzie tam, gdzie ważne są takie parametry, jak duża elastyczność, odporność na niskie temperatury, czy wytrzymałość na parcie wody.

Godziny otwarcia: