8

May

Co się dzieje gdy zastosujemy siatkę elewacyjną w miejscach permanentnie wilgotnych.

Wielokrotnie mówimy o tym na szkoleniach i przy odbiorach prac – Siatka elewacyjna posiada właściwości kapilarne, przez co nie może być stosowana w miejscach permanentnej wilgoci.
Na zdjęciu mamy doskonały przykład jak na ścianie betonowej zjazdu do garażu doszło do odspojenia się tynku w skutek podciągania przez siatkę wody z przestrzeni pod kostką brukową. W tym przypadku montowanie siatki nie miało sensu, ponieważ ściana jest wykonana z litego betonu, ale np. gdy mamy do czynienia z dociepleniem ściany wtedy musimy pamiętać o podstawowych zasadach

1. W przestrzeni, w której występuje permanentna wilgoć, nie stosujemy styropianu jako docieplenia. Zastępujemy go materiałem XPS, który nie chłonie wody. Dlatego najlepiej dolną część takiego zjazdu na wysokość około 0,5 metra wypełnić właśnie XPS em.

2. Zbrojenie siatką kończymy powyżej strefy wilgoci, tworząc odcięcie przez podciąganiem kapilarnym. Może to być 5 cm ponad kostkę.

3. Najlepiej pas nad kostką wykończyć nie w tynku akrylowym czy silikonowym, ale np. mozaiką typu marmolit. Taki pas z mozaiki na wysokość 0,5 metra będzie bardziej odporny na wilgoć i tym samym ograniczy degradacje spowodowaną działaniem wody.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RELATED

Posts