8

May

Folia w płynie kontra hydroizolacja dwuskładnikowa.

Kiedy przychodzi taki moment, że nasz taras lub balkon traci swoje walory estetyczne oraz techniczne z powodu przecieków  a co za tym idzie często niszczy elewacje lub pomieszczenie, które znajduje się pod nim stajemy wtedy przed dylematem wyboru odpowiedniego materiału do hydroizolacji. Najczęściej zagłębiamy się w Internet i wpisujemy w wyszukiwarce hasło : hydroizolacja na taras lub balkon. Niestety często pojawia nam się masa reklam i stron promujących i zachwalających tak zwane FOLIE W PŁYNIE. To określenie nie jest uniwersalne i nie jest lekarstwem na każdy przeciek. Folie w płynie to nie najgorsze rozwiązania ale też nie najtrwalsze. Szczególnie przestrzenie narażone na intensywne odziaływanie warunków atmosferycznych powinny  być zabezpieczone solidniejszymi rozwiązaniami.

Nie każdy musi być specjalistą w zakresie materiałów budowlanych dlatego przedstawimy wam różnice między dwoma materiałami : folią w płynie a hydroizolacją dwuskładnikową typu WB DUOFLEX lub WB 2K

Folia w płynie to materiał jednoskładnikowy na bazie żywic syntetycznych najczęściej przeznaczony dla „majsterkowiczów” którym zależy na szybkości i łatwości aplikacji bez konieczności posiadania urządzeń do mieszania składników . Taka hydroizolacja po otwarciu opakowaniu jest już od razu gotowa do użycia, ale niestety jest to materiał dosyć cienki, kruchy i mało odporny na uszkodzenia mechaniczne- dlatego jeśli zabezpieczamy nią zarówno ściany jak i podłogę, należy najpierw nanieść preparat na ściany, aby nie chodzić po izolowanej podłodze a na końcu dopiero powierzchnie poziomą. Natomiast hydroizolacja dwuskładnikowa typu WB DUOFLEX jak i WB 2K  to zestaw dwóch składników : mokrego i płynnego. Składnik płynny to również baza żywic syntetycznych, ale takich, które do utwardzenia i wiązania potrzebują zmieszania z proszkiem reaktywnym na bazie cementu. Po połączeniu tych dwóch komponentów uzyskujemy gęstą masę, która po wyschnięciu tworzy grubszą warstwę gumy zdecydowanie bardziej odpornej na uszkodzenia mechaniczne i spękania. 

Wniosek nasuwa się sam, grubsza i mocniejsza  powłoka hydroizolacyjna daje nam większą wytrzymałość i ochronę przed wilgocią. Co więcej hydroizolacja dwuskładnikowa jest bardziej elastyczna, wytrzymała na uszkodzenia, ma większą zdolność przenoszenia rys co jest najbardziej istotne przy utrzymaniu szczelności powłoki izolacyjnej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RELATED

Posts