Zdarza się tak, że wykonawca zapomni o odpowiednim rozmieszczeniu dylatacji w posadzce lub nie zrobi tego wcale. Wskutek tego błędu posadzka bardzo intensywnie pęka i konieczna jest reperacja poprzez nacięcie, oczyszczenie , zagruntowanie i wypełnienie masą dylatacyjną. A jeśli dylatacja to tylko WB DILATATION, czyli trwale elastyczna masa poliuretanowa, która pozwala na szczelne zamknięcie szczeliny oraz umożliwia przenoszenie mikro ruchów posadzki.

Dlaczego dylatacja jest taka ważna?

 posadzkach betonowych stosuje się tak zwane szczeliny dylatacyjne, które mają za zadanie kontrolować występujące naprężenia powierzchni. Pozwala to zapobiec pęknięciom i deformacją. A więc głównym zadaniem dylatacji jest przenoszenie obciążeń i przesunięć w taki sposób, aby w razie czego posadzka z betonu pękała tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Naprawa dylatacji to tak naprawdę pełne odtworzenie szczeliny czy brzegów posadzki. W zależności od uszkodzenia posadzki jej naprawa polega na pełnym odtworzeniu spękań w posadzce. Ubytki wypełniamy materiałem WB Dilatation – masą jedoskładikową nie wymagającą przygotowania.

Po usunięciu deformacji zabezpieczamy powierzchnię przed jej ponownym zniszczeniem.

Aby wypełnić pęknięcie lub szczelinę należy najpierw odpowiednio przygotować samą rysę. Konieczne jest usunięcie wszystkich luźnych fragmentów betonu z obszaru uszkodzenia. Następnie najlepiej je odpylić przy użyciu odkurzacza przemysłowego lub sprężarki. Wypełniacze działają na wilgotnym podłożu dlatego można też do tego celu użyć myjki ciśnieniowej i przepłukać rysę.

Żeby skleić rysy w betonie czyli pęknięcie występuje na powierzchni poziomej należy po brzegi wypełnić ją materiałem WB Dilatation – trwale elastyczna jednoskładnikowa masa do wypełniania dylatacji wiążąca pod wpływem wilgoci. Posiada doskonałą przyczepność do wszystkich typów materiałów budowlanych, tj. wyroby z cementu, cegły, ceramiki, szkła, drewna, blachy, płyt MDF i HDF i różnych tworzyw sztucznych. Nie przyjmuje brudu i jest malowalna. Po zastosowaniu trwale osiada w szczelinie, pracując razem z nią. 

Wypełnianie pęknięć i szczelin w betonie jest ważnym procesem naprawczym, który pozwala na przywrócenie struktury betonowej. Pęknięcia i szczeliny mogą powstawać z różnych powodów, takich jak wpływ czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne, korozja lub wady w projekcie lub wykonawstwie. Wypełnienie tych uszkodzeń zapobiega dalszemu rozwojowi i utrudnia dostęp do wody, powietrza i innych substancji, które mogą wpłynąć na wytrzymałość betonu.