30

kwi

Łazienki i prysznice

Łazienka, w tym kabina prysznicowa to jedne z najważniejszych elementów w przestrzeni mieszkalnej. Odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych pozwala na stworzenie eleganckiego, funkcjonalnego i komfortowego pomieszczenia. Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju płytki. Jednak, obok materiałów wykończeniowych, bardzo ważną rzeczą jest zastosowanie odpowiedniej hydroizolacji. Łazienka to pomieszczenie, w którym występuje duża ilość wody oraz wilgoci. Izolacja posadzki w łazienkach pozwala na ochronę elementów konstrukcyjnych, które wykonane są między innymi z betonu. Z uwagi na charakter tego pomieszczenia, to bardzo ważny etap prac.

Izolacja prysznica to jedno z podstawowych zadań. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązania, w którym nie występuje brodzik. Kabina prysznicowa ustawiona jest bezpośrednio na posadzce. To nowoczesny i elegancki sposób na wprowadzenie estetycznego rozwiązania do łazienek. W tym przypadku należy zastosować przede wszystkim spad, który umożliwi odprowadzanie wody do kratki ściekowej. Izolacja prysznica bez brodzika pozwoli natomiast na odpowiednią ochronę poszczególnych elementów, w tym betonowej powierzchni, która znajduje się pod płytkami.

Także izolacja brodzika prysznicowego musi być wykonana w odpowiedni sposób. Pewna ilość wody może zbierać się na posadzce wokół brodzika. Brak odpowiedniej izolacji wpływa na stopniowe pogorszenie kondycji posadzki.

Izolacja przeciwwodna w łazienkach musi uwzględniać także miejsca narożne. Bardzo istotna jest także izolacja samych ścian. W innym przypadku, wraz z użytkowaniem łazienki, może pojawić się odpadający tynk, a nawet szkodliwe dla zdrowia grzyby.

Odpowiednia izolacja – rzadsze remonty

Wykonanie odpowiedniej hydroizolacji to także mniejsze ryzyko remontów łazienki, w związku z usterkami, które zdarzają się w tego rodzaju pomieszczeniach. Izolacją przeciwwilgociowa w łazienkach pozwoli na redukcję zacieków, czy pozwoli uniknąć warunków, które sprzyjają w tego typu pomieszczeniach rozwojowi grzybów i pleśni.

Jak prawidłowo wykonać izolację kabiny prysznicowej :

  • Starannie przygotuj podłoże: wyrównaj, oczyść z nieczystości i zagruntuj gruntem WB PRIMER.
  • Na wszystkie naroża oraz łączenia z odpływem liniowym wyklej taśmą uszczelniającą WB TAPE PRO.
  • Tą samą taśmą koniecznie uszczelnij przejścia hydrauliczne oraz łączenia płyt GK
  • Następnie dokładnie wymieszaj izolację WB DUO FLEX i nałóż pierwszą warstwę ( około 1-2mm) pędzlem lub pacą
  • Na powierzchni poziomej zatop w izolacji WB DUO FLEX matę izolacyjną WB MEMBRANE.
  • Po wyschnięciu pierwszej warstwy nałóż drugą końcową warstwę izolacji WB DUO FLEX .
  • Na tak wykonaną hydroizolację po upływie około 24 godzin można montować okładzinę z płytek.

Potrzebne materiały:

  • WB Primer
  • WB Tape Pro
  • WB Membrane
  • WB Duo Flex
  • WB Flex Glue

Zużycie materiałów:

Hydroizolacja WB Duo Flex 10 kg – wystarcza na około : 6,5 do 7,5 m2

PAMIĘTAJ !

Jeśli nie masz pewności ile potrzebujesz materiału na swoją kabinę prysznicową, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Napisz lub zadzwoń do naszego działy technicznego.

Sposób wykonania hydroizolacji wanny:

WB Tape pro – element niezbędny

Narożniki – ważny element hydroizolacyjny:

Łazienka to pomieszczenie, gdzie występuje wysoki wskaźnik wilgotności. Para i wilgoć która powstaje w tym pomieszczeniu bardzo intensywnie oddziaływuje na strukturę ścian oraz posadzki. Powoduje to powolną degradację tych powierzchni poprzez pojawienie się wykwitów pleśni i grzyba a w niektórych przypadkach osłabienia konstrukcji ściany. Dlatego na etapie projektowania łazienki powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności o skutecznej hydroizolacji. Dzisiaj omówimy jeden z elementów hydroizolacji czyli narożniki.



Narożniki pełnią ważna funkcję w tak zwanych strefach mokrych – czyli w miejscach gdzie występuje wanna i prysznic. Narożniki mamy w dwóch wersjach : zewnętrze i wewnętrzne, są wykonane ze szczelnego tworzywa, do którym łatwo łączą się masy hydroizolacyjne.

Podstawowe cechy narożników :
– Wodoszczelność  – Narożniki nie przepuszczają wody, chroniąc podłoże przed zawilgoceniem.
– Łatwość montażu – Narożniki są już wyprofilowane. Wystarczy przyłożyć je do kąta na świeżo położoną masę uszczelniającą i docisnąć, a po wyschnięciu pokryć drugą warstwą masy izolacyjnej.
– Skuteczność – Narożniki zostały wykonane z włókniny polietylenowej, która nie traci swoich właściwości uszczelniających mimo upływu czasu. Dlatego raz zamontowane narożniki są skuteczne przez długi czas.

Narożniki należy stosować w rogach łazienki, ponieważ w tych miejscach mocno skupia się wilgoć a nałożenie samej masy izolacyjnej nie daje gwarancji dokładnego i trwałego zabezpieczenia.   Zastosowanie tych elementów wraz z hydroizolacją WB Duo Flex – czyli hydroizolacją, która po wyschnięciu tworzy materiał podobny do gumy  daje gwarancję szczelności na długie lata.

RELATED

Posts