23

maj

TARASY

Taras jest elementem konstrukcyjnym, który odróżnia się tym od balkonu, iż jest usytuowany nad pomieszczeniem (garażem, pomieszczeniem mieszkalnym). W związku z tym hydroizolacja tarasu odgrywa kluczową rolę. Pierwotnie tego typu elementy były wykonywane na południu, gdzie ilość opadów w skali roku jest znacznie niższa niż w naszym rodzimym klimacie. Także temperatury zimą są tam znacznie wyższe.  Tu elementy konstrukcyjne i wykończeniowe nieustannie pracują.

Z uwagi na charakterystykę naszej szerokości geograficznej, elementem, który determinuje trwałość tarasu, jest izolacja tarasu. W niektórych przypadkach pojawia się chęć zaoszczędzenia kosztów, które wynikają z wykończeniem obiektów mieszkalnych. Efektem tego jest wykonanie nieodpowiedniego typu izolacji. Niestety, ale w przyszłości wpłynie to na rosnącą liczbę przecieków i kosztowne prace naprawcze.

Z czego wynikają problemy z przeciekami na tarasie?

Zjawisko atmosferyczne, które wpływa na ich trwałość tarasu, to amplituda temperatur. Może wynieść nawet do 50°C (+25°C wewnątrz budynku, a -25°C na zewnątrz). To przekłada się na występowanie dużych naprężeń termicznych pomiędzy poszczególnymi warstwami tarasu. Jak wiemy z praw fizyki ciepło unosi się do góry i właśnie tam ma swoje ujście. Dlatego, niezależnie, czy jest to izolacja tarasu pod płytki, czy inny jej rodzaj, w źle wykonanej hydroizolacji, ciepła masa powietrza powoduje naprężenia. To przekłada się na powstawanie zarysowań oraz pękania warstw posadzkowych tarasu. Wywołuje to awarie w postaci przecieków do wewnątrz budynku i destrukcji tarasu. Dlatego izolacja wodoszczelna tarasu to gwarancja jego wytrzymałości.

Jak wykonać hydroizolacje na tarasie?

Kompleksowy poradnik krok po kroku:

 1. Hydroizolację tarasu zaczynamy od zabezpieczenia samej płyty betonowej. W tym celu stosujemy bardzo wysokiej klasy papę – WB Hot Mate. Jest to papa, ale w swoich parametrach niczym nie przypomina klasycznej papy. Jej grubość to ponad 5mm, a giętkość w niskich temperaturach zachowuje nawet do -36 °C.

  Na płytę kładziemy jedną warstwę papy. Jest to pierwsza warstwa hydroizolacyjna chroniąca wnętrze budynku przed zamoknięciem, spowodowanym różnicą temperatur. Ciepłe powietrze unosi się do góry. Gdy wydobędzie się na zewnątrz powstaje z niego skroplina kondensacyjna. W celu jej odprowadzenia na papę układamy metę drenażową. Mata drenażowa bez problemu poradzi sobie z jej odprowadzeniem, natomiast WB Hot Mate zapobiegnie przed przeniesieniem ponownie wilgoci na sufit.

  2. Teraz musimy zadbać o ocieplenie tarasu. W tym celu najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie materiał w postaci XPS-u.

  3. Na warstwę dociepleniową wylewamy posadzkę z spadkiem. Jeżeli zależy nam na czasie i szybkim wyschnięciu warstwy (1dzień), możemy użyć WB Fast Floor-u. Zaprawa cementowa WB Fast Floor (Klasa C-25) jest to gotowa wylewka posadzkowa o przyspieszonym czasie wiązania oraz właściwościach wodoszczelnych. Przygotowaną zaprawę wylewa się na przygotowane podłożę, grubość warstwy odmierza się wypoziomowanymi prowadnicami z metalowych rurek lub prętów, po których rozprowadza się drewnianą lub metalową łatą zaprawę. Na posadzkę można wchodzić po około 30 godzinach w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia. Po wylaniu posadzki, hydroizolację na niej można układać już nawet po 3 dniach.

  4. Proces z wykonaniem warstwy izolacyjnej tarasu zaczynamy od zagruntowania podłoża. Izolacja tarasów zewnętrznych wymaga szczególnej uwagi, przez fakt na ich umiejscowienie.

  Zagruntowanie podłoża przekłada się na jego lepszy kontakt z powłoką hydroizolacyjną, czyli na lepszą przyczepność. Wśród produktów Water Block, jako preparat gruntujący doskonale sprawdza się WB Primer. Dzięki temu, iż głęboko penetruje materiał, jak również temu, że po wyschnięciu tworzy lekko lepką powłokę, materiał hydroizolacyjny doskonale łączy się z podłożem.

  5. Po zagruntowaniu podłoża musimy zastosować taśmę hydroizolacyjną – WB Tape Pro to jeden z najważniejszych materiałów w całym systemie izolacyjnym. Naroża oraz dylatacje są w szczególności narażone na wystąpienie pierwszych przecieków, które wynikają ze zbyt dużego naprężenia. Dlatego jako jedni z niewielu producentów w kraju mamy taśmę , której parametry spełniają nowe normy DIN. WB Tape Pro jest nie tylko taśmą wzmacniającą, ale też uszczelniającą, a jej, zwiększona do 12 cm szerokość, zapewnia dokładne zabezpieczenie krawędzi wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wykonanie hydroizolacji na tarasie w ten sposób, zapewnia jej doskonałą szczelność.

  6. Jeżeli mamy już zagruntowane podłoże i położoną WB TAPE PRO możemy przystąpić do wykonania finalnej warstwy hydroizolacji tarasu. Do tego potrzebujemy dwóch różnych hydroizolacji: WB DUO FLEX  jako klej do WB MEMBRANY i zarazem warstwa hydroizolacyjna oraz WB 2K jako finalna warstwa, którą nakładamy już po wyklejeniu powierzchni materiałem WB MEMBRANE. Obie izolacje charakteryzują się łatwością nakładania oraz dobrą przyczepnością do podłoża. Tworzą powłoki elastyczne, które są odporne na cykle zamarzania i rozmarzania. Zachowują elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. WB MEMBRANE wzmacnia podłoże oraz poprawia jego szczelność w miejscach występowania bardzo dużego naporu wody. Posiada obciążalność na ciśnienie hydrostatyczne rzędu 0,5 MPa, odporność na temperatury od – 30 °C do + 90 °C oraz wysoką wytrzymałości na rozciąganie do 13 MPa. Wytrzymuje ciśnienie słupa wody 50 metrów na 1 cm kwadratowy. Zastosowanie WB MEMBRANE w systemach tarasowych jak i balkonowych daje gwarancję szczelności na długie lata nawet przy bardzo ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Na tak systemowo wykonaną izolację można układać tradycyjne okładziny wykończeniowe typu płytki na klej jak i układy wentylowane typu płyty na stopach oraz deski tarasowe.

  Kolejność prac przy tarasie:

  1. Zagruntuj podłoże WB Primer
  2. Zabezpiecz płytę tarasową WB Hot Mate
  3. Połóż matę drenażową z geowłókniny
  4. Zastosuj docieplenie z XPS-u
  5. Wylej warstwę spadkową z WB Fast Floor
  6. Zagruntuj podłoże WB Primer
  7. W narożach budynku oraz na ewentualnych łączeniach z okapnikami wklej taśmę WB Tape Pro
  8. Nałóż hydroizolację WB Duo Flex zatopiając w niej hydroizolację WB Membrane
  9. Na całości zaciągnij masę WB Hydroizolacja 2K

  FILM INSTRUKTARZOWY – JAK KROK PO KROKU PRAWIDŁOWO UŁÓŻYĆ MEMBRANĘ

  Potrzebne materiały do wykonania izolacji tarasu:

  Materiały wykończeniowe:

  • Płyty betonowe – granitowe
  • Stopki tarasowe
  • Kruszywo lub trawa

  lub

  • Płytki balkonowe – nie większe niż 60cmx60cm – zalecane : 30cm x 30cm klejone na WB FLEX GLUE z szeroką spoiną min. 6mm wypełnioną WB Fuga Flex.

  PAMIĘTAJ !

  Jeśli nie masz pewności ile potrzebujesz materiału na wykonanie izolacji tarasu, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Napisz lub zadzwoń do naszego działy technicznego.

  Jako wykończenie możesz zastosować rozwiązania wentylowane typu płyty na stopach regulowanych lub deska kompozytowa.

  RELATED

  Posts