23

maj

Balkony

Balkon to element konstrukcyjny, który zdobi oraz dodaje funkcjonalności wielu budynkom. Dobrze zaprojektowany i zabezpieczony przed wodą może długo cieszyć właścicieli. Jednakże ten element architektury, przybył do nas z południowej szerokości geograficznej, gdzie klimat jest stały i nie ma tam tak skrajnych różnic temperaturowych jak w Polsce, a to zdecydowanie lepiej wpływa na trwałość tego elementu budynku. Konkretnie największe znaczenie dla trwałości balkonu mają tak zwane przejścia temperatur przez zero, które połączone z dużą wilgotnością doprowadzają do szybkiej degradacji konstrukcji budowlanych. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby hydroizolacja balkonu była dobrze zaprojektowana i starannie wykonana.

Balkon najczęściej jest wykonany z betonu, który bez odpowiedniego zabezpieczenia nie jest  wodoodporny i tym samym jest narażony na zamakanie i rozmarzanie. Na skutek permanentnej  wilgoci zbrojenie wewnątrz płyty może ulegać korozji co w dłużej perspektywie czasu doprowadzi do osłabienia nośności konstrukcji. Takie zjawisko nazywamy karbonizacją betonu czyli korozją. Taka reakcja będzie się nasilać w okresach zimowych, gdy nasiąknięty wodą beton będzie podlegał cyklom zamarzania i rozmarzania doprowadzając tym samym do wykruszania i pękania. Aby zapobiec takiej destrukcji balkonu należy zastosować efektywną hydroizolację.

W tym celu warto wykorzystać nowoczesne materiały, dostosowane pod względem formuły do swojego zadania. W celu przeprowadzenia procesu zabezpieczenia balkonu przed wodą i wilgocią, warto zachować odpowiednią kolejność prac. Dzięki temu izolacja balkonów i tarasów będzie skutecznie chronić elementy konstrukcyjne przed wodą. Dlatego warto dowiedzieć się jak wygląda izolacja balkonu krok po kroku. Przygodę z izolacją balkonu należy rozpocząć od hydroizolacji płyty balkonowej. Wcześniej należy ją odpowiednio ocieplić z każdej strony. Niedocieplony element betonowy będzie generował mostek termiczny i znacznie ochładzał budynek. Na górną warstwę docieplenia wylewamy warstwę spadkową z zaprawy betonowej o boczne cokoły oraz spód balkonu możemy wykończyć np. w elewacji lekko mokrej. Do wykonania niezawodnej hydroizolacji, zarówno obiektów nowych jak i już istniejących, niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych materiałów o wysokiej jakości i elastyczności. Gwarantują one szczelność, są odporne na mróz, starzenie i niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Izolacja i hydroizolacja balkonu

Przed położeniem samej hydroizolacji, musimy zabezpieczyć podłoże gruntem WB PRIMER. Gruntowanie jest istotne z dwóch powodów, po pierwsze gruntując hydrofobizujemy beton, a po drugie tworzymy warstwę zszczepną pod hydroizolację ( do zagruntowanej powierzchni hydroizolacja zdecydowanie lepiej przylega).

Niezmiernie ważną rzeczą przy zabezpieczaniu balkonu jest zwrócenie uwagi na newralgiczne miejsca takie jak i wszelkie naroża oraz łączenia obróbek – okapników z betonem. Musimy wiedzieć, że nowe budynki przez długi czas osiadają i konstrukcja budynku mocno pracuje. Dlatego w pierwszej kolejności pojawia się sporo spękań w miejscu łączenia konstrukcji i to może doprowadzić to pęknięć hydroizolacji. Problem nie omija też starych obiektów, ponieważ działają na nie nadal prawa fizyki oraz szkodliwe warunki atmosferyczne. Beton przy zmianie temperatur rozszerza się i następnie kurczy co również doprowadza do powstania rys i spękań.

Rozwiązaniem na takie sytuacje jest zastosowanie taśmy wzmacniająco- uszczelniającej WB TAPE PROTaśma WB TAPE PRO ma nie tylko właściwości wzmacniające, ale w odróżnieniu od wielu innych taśm występujących na rynku jest wodoszczelna. Jeżeli dojdzie do pęknięcia i hydroizolacja zawiedzie to taśma uchroni budynek przed przenikaniem wody. Taśmę należy położyć na wszystkich narożach oraz łączeniach z okapnikami. Jeżeli balkon jest duży i występują na nim dylatacje to również należy zakleić je taśmą.

Pamiętajmy również o tym, iż warto zastosować rozwiązania wchodzące w skład jednego systemu. Gwarantuje to pełną kompatybilność poszczególnych składników oraz eliminuje możliwość powstania niekorzystnych reakcji chemicznych pomiędzy produktami.

Jeżeli mamy już zagruntowane podłoże i położoną WB TAPE PRO możemy przystąpić do wykonania hydroizolacji balkonu. Do tego potrzebujemy dwóch różnych hydroizolacji: WB DUO FLEX jako klej do WB MEMBRANY i zarazem warstwa hydroizolacyjna oraz WB 2K jako finalna warstwa, którą nakładamy już po wyklejeniu powierzchni materiałem WB MEMBRANE. Obie izolacje charakteryzują się łatwością nakładania oraz dobrą przyczepnością do podłoża. Tworzą powłoki elastyczne, które są odporne na cykle zamarzania i rozmarzania. Zachowują elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. WB MEMBRANE wzmacnia podłoże oraz poprawia jego szczelność w miejscach występowania bardzo dużego naporu wody. Posiada obciążalność na ciśnienie hydrostatyczne rzędu 0,5 MPa, odporność na temperatury od – 30 °C do + 90 °C oraz wysoką wytrzymałości na rozciąganie do 13 MPa. Wytrzymuje ciśnienie słupa wody 50 metrów na 1 cm kwadratowy. Zastosowanie WB MEMBRANE w systemach tarasowych jak i balkonowych daje gwarancję szczelności na długie lata nawet przy bardzo ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Na tak systemowo wykonaną izolację można układać tradycyjne okładziny wykończeniowe typu płytki na klej jak i układy wentylowane typu płyty na stopach oraz deski tarasowe.

Film instruktarzowy – jak krok po kroku ułożyć membranę:

Kolejność przeprowadzania prac w hydroizolacji balkonu:

  1. Przygotowujemy płytę betonową ze spadkiem. Do tego możesz użyć materiału WB FAST FLOOR
  2. Gruntujemy podłoże gruntem WB PRIMER
  3. Wklejamy w naroża oraz na łączenia z okapnikami taśmę  WB TAPE PRO.
  4. Nakładamy hydroizolację ( WB DUO FLEX – WB MEMBRANE – WB 2K )
  5. Zastosuj preferowane dla Ciebie wykończenie ( płytki na klej , płyty na stopach regulowanych lub deskę kompozytową. Pamiętaj o tym, by do klejenia okładzin z płytek użyć odpowiedniego kleju oraz fugi. WB FLEX GLUE oraz WB FUGE FLEX to klej oraz fuga przeznaczona do tak wymagających miejsc.

Potrzebne materiały:

Zużycie materiałów w procesie izolacji balkonu:

  • Hydroizolacja WB Duo Flex 20 kg – wystarcza od 13 do 15 m2
  • Hydroizolacja WB Duo Flex 10 kg – wystarcza od 6.5 do 7.5 m2
  • Hydroizolacja WB 2k – wystarcza od 10 do 12 m2

Do wykończenia balkonu:

Jako wykończenie możesz zastosować rozwiązania z tradycyjnymi klejonymi płytkami lub wybrać nowoczesny system balkonu wentylowanego – płyty na stopach regulowanych lub deska kompozytowa.

Pamiętaj!

Jeśli nie masz pewności ile potrzebujesz materiału na wykonanie balkonu, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Napisz lub zadzwoń do naszego działu technicznego.

RELATED

Posts